neososyal logo
Murat G.
16 Ocak 2022
Okuma süresi: 4 Dakika
Instagram
sosyal-medya-yonetimi-nasil-yapilir

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Sosyal medya, günümüzün en etkili iletişim ağıdır. Günlük kullanıcı sayıları milyonlarla ifade edilen bu uygulamalar çok çeşitli niteliklerdedir. Video paylaşımı, fotoğraf paylaşımı, müzik paylaşımı, yazı paylaşımı ve daha birçok şey. Hepsinin ortak noktası insanlar tarafından yönetiliyor olmasıdır. Her bir profil farklı bir insanın yorumu, farklı bir insanın kendini ifade etme biçimidir. Peki çoğu insan birden fazla sosyal medya hesabı yönetirken bunu doğru yapıyor mu? Çağımızın en önemli konularından biri olarak görülen etkileşim için sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Yazımızda maddeler halinde bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Özgün İçerik

Doğru bir profil yönetiminde, sunulan mecra ne olursa olsun paylaşılan içerik özgün olmalıdır. Diğer kullanıcılardan etkilenerek yapılan paylaşımlar takipçiler tarafından hoş karşılanmaz ve etkileşiminizin düşmesine sebep olabilir.

Diyalog Yönetimi 

Eğer gerçekten iyi etkileşimli bir profil oluşturulmak isteniyorsa takipçilerle olan ilişkiye dikkat edilmeli. İster kişisel ister işletme hesabı yönetilsin kullanıcıların düşünceleri çok önemlidir. Yapılan yorumlara cevap vermek ya da atılan mesajlara geri dönmek kullanıcıyla olan ilişkileri pozitif etkiler.

Reklam Yapmak

Eğer bir profil yönetiliyorsa (kişisel ya da işletme hesabı) insanların keşfetmesini hiçbir şey yapmadan beklemek zaman kaybı olur. Kullanılan uygulama üzerinden paylaşılan fotoğraflar ve videolar üzerinden reklam yapılabilir. Böylece çok düşük bütçeyle binlere hatta milyonlara ulaşılabilir. Dikkat edilmesi gereken tek unsur reklam yapma olayını abartmamaktır. Zira bu keyifli vakit geçirmek isteyen kullanıcıyı, negatif yönde etkileyebilir.

Veri Analizi Yapmak

Sosyal medya uygulamaları içerisinde kullanıcıya sunulan verilerden yararlanmak çok önemlidir. Yapılan paylaşımın etkileşim sayısını, hangi kitleler tarafından ilgi uyandırdığını bilmek oluşturulacak stratejiler için önemli kaynak sağlar. Oluşturulan bu stratejiler hesabın etkileşimini artırabilir.

Paylaşım Saatlerini Doğru Seçmek

Yapılan paylaşımın özgünlüğü ve çekiciliği çoğu zaman yeterli olmayabilir. Zamanlama sosyal medya yönetiminde önemli bir unsurdur. Paylaşım yapmadan önce kitle tanınmalı ve etkileşimin en yoğun olduğu saatler analiz edilmeli. Bunu analiz etmek için daha önce yapılan paylaşımlardan yola çıkılabilir. 

Dikkat Çekici Görseller Paylaşmak

Yapılan araştırmalarda görsel kullanılan paylaşımlar kullanılmayanlara göre %70 daha fazla dikkat çekmektedir. Yani paylaşımlarda görsel kullanmak daha fazla etkileşim kazandırmaktadır.

Video ve Giflerden Yararlanmak

Görselliğin paylaşımlarda dikkat çektiğini bir önceki maddede söylemiştik. Paylaşımlarda videolara ve giflere yer vermek fotoğraflarda olduğu gibi etkileşimi artıracaktır.

Tüm Hesapları Tek Platformdan Yönetmemek

Çoğu insan birden fazla sosyal medya hesabı kullanmaktadır. Ayrıca şirketlerin de pek çok sosyal ağda hesabı vardır. Günümüzde farklı sosyal medya hesaplarını aynı platformdan yönetilmesini sağlayan uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar her ne kadar kolaylık sağlıyor gibi görünseler de aslında etkileşim için faydalı değiller. Farklı sosyal ağların farklı takipçi kitleleri ve farklı sınırlamaları (metin yazmak için karakter, fotoğraf boyutu vb.) var. Dolayısıyla farklı sosyal medya hesapları için her birine özel içerikler üretip paylaşmak etkileşimi arttıran bir unsurdur.

Hashtagleri Doğru Kullanmak

Yapılan paylaşımın altına yazılan konuyla alakalı hashtagler, paylaşımın, konuyla ilgilenen kullanıcılar tarafından daha kolay keşfedilmesine yardımcı olur. Paylaşım keşfet kısmına düştüğünde gelecek takipçiler etkileşimi artırır.

Tüm bu maddeleri etkin bir şekilde uygulamak sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Sorusunun cevabı olmaktadır.


Instagram'da Eski Kullanıcı Adları Nasıl Geri Alınır Tıklayınız.

instagram Instagram tiktok Tiktok twitter Twitter facebook Facebook spotify Spotify telegram Telegram