neososyal logo
Murat G.
19 Ocak 2022
Okuma süresi: 3 Dakika
Instagram
sosyal-medya-uzmani-nedir-ne-is-yapar

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne iş Yapar?

Sosyal medya günümüz dünyasının en önemli aktörlerinden biridir. Hem iş dünyasında hem de özel yaşantımızda hayatımızın bir parçasını oluşturan sosyal medya platformlarının gelecekte de değişime uğrayarak hep hayatımızda olacağı aşikâr. Durum böyle olunca sosyal medya konusunda iş ve ticari kullanımlarda uzman görüşlerinin önemi büyük olmaktadır. Her sektörde olduğu gibi sosyal medyada da gelişmeleri yakinen takip eden sektörel analizler yaparak bu işi istatistiksel verilere dayanarak geliştiren sosyal medya uzmanları bulunmaktadır. Peki sosyal medya uzmanı nedir? Ne iş yapar? Bu sorunun cevabını gelirsek sosyal medya uzmanının sorumlu olduğu işler, 

  • Sosyal medya uzmanı işletmelerin veya kâr amacı güden sayfaların bilinirliğini ve etkinliği sağlamak amacı ile pazarlama çalışmalarını yürütür. 
  • Öncelikle hedef kitle belirlenir ve buna uygun stratejilerle sosyal medya platformlarını düzenler. 
  • İçeriklerin oluşturulması ve paylaşılması ile ilgili yol haritası belirler. Günlük, haftalık aylık ve yıllık planlar oluşturur. 
  • Gelişmeleri sürekli takip ederek kitle davranışlarını izler, stratejilerini bu eğilimlere göre düzenler. 
  • Takipçi arttırımı için gerekli içerik paylaşımları yaratır, sosyal medya içerisinde olan soruların cevaplarını düzenleyerek ulaşılabilir durumda olma durumu sağlar. 
  • Marka bilinirliğini arttırmak için sürekli çalışmalar yapar. 
  • Aylık ve yıllık raporlamalar ile sosyal medyanın işletmelere olan karlılık analizlerini raporlar. 
  • Sayfa düzeni ile alakalı her türlü tasarımı belirler. 

​​​​​​​
Sosyal medya uzmanın görevi burada sayılı olanlarla bitmemektedir. Aslında kurumları ve işletmelerin bilinirliğini arttırmak, doğru marka ve stratejiler oluşturmak konusunda birçok görevi üstlenmektedirler. Günümüzde birçok kurumsal firma şirket çatısı dışında da sosyal medya uzmanlarından destek almaktadır. Sosyal medya uzmanlarının güncel olayları çok yakından takip etmeleri, pazarlama ve grafik konularında ileri bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bunun dışında stresli anları yönetebilecek kabiliyette, soğukkanlı ve sabırlı olmaları yaptıkları işte başarılı olabilmeleri için gereken özelliklerdendir. İş sosyal medya olunca tabi ki hayal güçlerinin ve orijinal fikirlerle beslenmeleri gerekmektedir.www.neososyal.com İnstagram beğeni satın al,İnstagram takipçi satın al,  İnstagram otobeğeni satın al hizmetlerini sağlayan sitemizde buna benzer pek çok faydalı içeriğe erişebilirsiniz. 

Sosyal Medya Yönetim Araçları

instagram Instagram tiktok Tiktok twitter Twitter facebook Facebook spotify Spotify telegram Telegram