neososyal logo
Murat G.
7 Ocak 2022
Okuma süresi: 3 Dakika
Instagram
sosyal-medya-gorsel-boyutlari

Sosyal Medya Görsel Boyutları

Sosyal medya görsel boyutları incelendiğinde farklı mecralarda farklı boyutların kullanıldığı göze çarpacaktır. 

Sosyal medya platformları hem kişiler hem de markalar için son derece önemli bir mecra olarak hizmet vermektedir. Öyle ki markalar artık sosyal medya paylaşımları sayesinde reklam yaparak müşteri etkileşimi sağladığı için sosyal medyada paylaşımda bulunmayan markalar rakiplerinden geride olacaklardır. 

Sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan markaların paylaşımların boyutlarına göre hareket ederek paylaşım yapmaları gerekecektir. Aksi takdirde profesyonel olmayan çalışmalar ortaya çıkacaktır. 

Facebook Görsel Boyutları

Sosyal medya görsel boyutları incelendiğinde Facebook'ta kullanılan, Facebook profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, paylaşım fotoğraflarını oluştururken hangi ölçülerin kullanıldığı;

Facebook hikâye boyutları 9,16 oranında,

Facebook hikayelerinde fotoğraf ya da video paylaşımı için uyumlar 1080 x 1920 piksel ölçülerinde,

Facebook’ta kare formatta çekilmiş fotoğraflar profil fotoğrafı olarak kullanılabilmektedir. Profil fotoğrafı boyutları en az 180 x 180 piksel oranında

Profil fotoğrafı bilgisayardan girildiğinde 170 x 170 piksel ve telefondan girildiğinde 128 x 128 piksel olacak oranda görüntülenmektedir.

Ayrıca dikdörtgen gönderi için 1200 x 630 piksel, kare gönderi için fotoğrafı boyutları 1200 x 1200 piksel olacaktır. 

İnstagram Görsel Boyutları

İnstagram'da hikâye paylaşımında kullanılan boyutlar 1080 x 1920 piksel, video ve fotoğraf boyutu 4 GB, instagram hikâye oranı ise 9:16 oranında olacak şekilde kullanılmaktadır. 

İnstagram profilinde kullanılan profil fotoğrafının kare olmasına son derece önemli bir detay olarak, boyutu 110 x 110 piksel, profil fotoğrafı 1:1 oranına kullanılmaktadır. 

Gönderiler genellikle kare olarak tercih edilen instagram da gönderi boyutları 1080 x 1080 piksel olmasına karşı ayarlanabilen piksel özelliği sayesinde 1200 x 1200 piksele göre de ayarlama yapılabilmektedir. Yatay fotoğraf 1080 x 566 piksel, dikey fotoğraflar ise 1080 x1250 piksel ölçüsünde ayarlanmaktadır. 

Twitter Görsel Boyutları

Sosyal medya görsel boyutları açısından önemli olan bir başka mecrada Twitter’da yapılan paylaşımların görsellerinin boyutlarının kaç olduğudur. Twitter üzerinden de markalar çok büyük kitlelere ulaşmaktadır. Bu nedenle doğru boyutlarda paylaşım yapılması twitterda da önemlidir. 

Twitter paylaşım görseli boyutları 1024 x 512 piksel,

Profil fotoğrafı için boyutlar 1:1 oranında olup fotoğraf boyutu ise 400 x 400 piksel olmalıdır.

Ayrıca twitter’da kullanılacak profil fotoğrafı türleri de PNG, JPG ve GIF şeklinde olmalıdır.

Twitter kapak fotoğrafı boyutu ise 1500 x 500 piksel olmak durumundadır.

www.neososyal.com/blog adresi aracılığı ile İnstagram'da takipçi ve beğeni satın alarak da markaların reklam görünürlüğünü arttırabilmektedir.

Instagram Sayfa Fikirleri hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.

instagram Instagram tiktok Tiktok twitter Twitter facebook Facebook spotify Spotify telegram Telegram