neososyal logo
Murat G.
16 Ocak 2022
Okuma süresi: 5 Dakika
Instagram
instagram-isletme-hesabi-nasil-yonetilir

Instagram Isletme Hesabı Nasıl Yönetilir

Günümüzde sosyal medyanın önemi tartışılmaz. Neredeyse bütün dünya ile iletişimde kalmamızı sağlayan sosyal medya organlarının en önemlilerinden birisi de Instagramdır. Uygulama ilk yıllarında bünyesinde sadece fotoğraf paylaşımı imkânı sunuyordu. Geçen yıllar ve gelişen teknoloji sayesinde artık video paylaşımı, 24 saatlik ömrü olan fotoğraf ve videolar (story özelliği), hatta kendi uzun metraj videolarınızı paylaşmanızı sağlayan reels özelliği de günümüzde mevcuttur. Uygulamanın bu zengin içeriği sayesinde kullanıcı sayısı da bir hayli fazladır. Uygulamanın kullanımının son verilere göre günlük 300 milyon kullanıcıya ulaştığı belirtiliyor. Bu kadar çok insanın etkileşim halinde olduğu bir uygulama sadece eğlence aracı olarak değil aynı zamanda kullanıcılar tarafından reklam aracı olarak da kullanılıyor. Eğer siz de bir işletme sahibiyseniz ve işletmenizin reklamını yapmak istiyorsanız ya da fiziksel işletmenizin yanında sanal bir mağaza açmak istiyorsanız ve aklınızdaki soru Instagram işletme hesabı nasıl yönetilir ise gelin yazımızda bu konuyu inceleyelim.

Neden Instagram İşletme Hesabı?

Eski tür reklamcılık tarih oldu. Artık eski broşürler, gazete ilanları, hatta televizyon reklamları bile yeni nesil reklamcılığın yanında işlevsiz kaldı. Bir işletmeniz var ve çağa ayak uydurup sosyal medyanın nimetlerinde yararlanmak istiyorsunuz. Instagram işletme hesabı size pek çok konuda yardımcı olabilir. Peki bu konular neler?

  • İstatistiksel Analiz İmkânı: İşletme hesabının sunduğu imkân sayesinde paylaştığınız gönderilerin kimlere eriştiğini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Müşteri profilinize hâkim olmak satış stratejilerinizi de olumlu yönde etkileyecektir.
  • Reklamlar: Oluşturduğunuz işletme hesabı sayesinde işletmenizin reklamını yapabilir binlerce kişiye ulaşabilirsiniz.
  • Mağaza Açma: Fiziksel mağazanıza ek olarak sanal mağazanızı açabilir, kullanıcılara uygulama üzerinde satış yapabilirsiniz.

Instagram İşletme Hesabı Yönetilirken İlk Nelere Dikkat Edilmeli?

Instagram işletme hesabı için başlıca dikkat edilmesi gereken 2 unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki biyografi bölümü, ikincisi ise profil ve ürün fotoğraflarıdır. 

Biyografi Bölümü

Her alanda olduğu gibi pazarlama alanında da ilk izlenim çok önemlidir. Profilinize giren ziyaretçiyi mağazanıza gelen bir müşteriden ayrı tutmamalısınız. Profiliniz profesyonel görünmeli. Kullanıcının dikkat edeceği ilk ayrıntı biyografi bölümüdür. Bu bölümü fazla kullanmak bilgi karmaşası yaratacaktır. Bunun yerine az ve gerekli bilgileri yazmalısınız. İşletmenin web sitesi bağlantısı, mağazanızın açık adresi ve varsa markanın sloganı yazılabilir.

Profil Fotoğrafı ve Ürün Fotoğrafları

Reklamınızı görsel yolla yaptığınıza göre şüphesiz fotoğrafların önemi büyük. Öncelikle kullanıcının profilinize gelmeden önce dikkat edeceği ilk şey profil fotoğrafınızdır. Markayı temsil eden bir logo ya da markanın kendi ismi daha profesyonel algılanacağı için tercih edilebilir. Ürünleri tanıtımı için kullanılan fotoğraflar ve (tercih ederseniz) videolar olabildiğince profesyonel olmalı. İyi görsellik her zaman iş yapar.

Başarı Getirecek Tüyolar

Renk Kullanımı

Instagram ile görsel bir reklam türü kullanılmaktadır. Kullanacağınız renkler de Instagram işletme hesabı profiliniz için çok önemli. Satışını yaptığınız ürünlerle kullandığınız renkler birbiri arasında tezatlık oluşturmamalı. Örneğin teknoloji ürünleri satan bir firma iseniz gri ve siyah tonları kullanmak ürün ve renk uyumunu pekiştirir. Son olarak profildeki içerikler arasındaki renk uyumu da gayet önemlidir. Bunlara dikkat etmek daha ilgi çekici bir profil oluşturmanızı sağlar.

Post Açıklamaları ve Kullanılan Dil

Paylaştığınız unsurların açıklama kısmı her zaman sade ve anlaşılır bir dille yazılmalı. Ayrıca imla ve noktalama kurallarına dikkat edilmeli. Yazılan yazının kusursuzluğu, ürünün daha iyi anlaşılmasına katkı sağlar ve daha profesyonel bir profil çizmenize yardımcı olur.

Etkileşim

Son olarak en önemli konulardan birisi Instagram işletme hesabı üzerinden kullanıcılarla sürekli etkileşim halinde kalmak. Yapılan yorumlara geri dönüş sağlayın ve size atılan mesajlara cevap verin. Bu tutum müşteriye olumlu yansıyacaktır.


Instagram Engel Kaldırma Islemı Nasıl Yapılır

instagram Instagram tiktok Tiktok twitter Twitter facebook Facebook spotify Spotify telegram Telegram