neososyal logo
Murat G.
16 Ocak 2022
Okuma süresi: 4 Dakika
Instagram
instagram-engel-kaldirma-islemi-nasil-yapilir

Instagram Engel Kaldırma Islemı Nasıl Yapılır

Instagram engel kaldırma işlemi nasıl yapılır sorusu birçok Instagram kullanıcısı tarafından merak edilen ve araştırılan konulardan biridir. Tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip olan İnstagram, içerisinde birçok farklı özelliği barındırmaktadır. Bu özelliklerden en bilinenleri ise engelleme ve engel kaldırmadır. Sosyal medya platformlarında engelleme yapmak oldukça sık rastlanan durumlardan biridir. Instagram'da görmek istemediğiniz, sizi rahatsız eden veya taciz eden kişileri engelleyerek bu kişilerin size ulaşmasını engellemek mümkündür. Instagram'da engellediğiniz kişiler hiçbir şekilde kişisel bilgilerinize ve paylaşımlarınıza erişemez. Instagram'da takip ettiğiniz bir kişiye ulaşamıyorsanız kişi ya hesabını kapatmış ya da sizi engellemiştir. Siz de birini engellediğinizde durum tam da bu şekildedir yani Instagram'da engellediğiniz kişi için görünmez olursunuz. Engelleme işlemi ile engellediğiniz kişi ile tüm etkileşiminizi kesmiş olursunuz. Eğer isterseniz engelleme yaptığınız kişilerin engelini kaldırarak size tekrar ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Instagram'da engellediğiniz kişinin engelini kaldırmanız için yapmanız gerekenler çok basittir. instagram engel kaldırma işlemi için:

  • İlk önce engellenen kullanıcının ismi bulunmalıdır.
  • Engellediğiniz kişileri bulabilmek için isim arama kısmına kullanıcının adını yazıp aratarak bulabilirsiniz.
  • Burada engellenen kullanıcının profilinde yer alan engeli kaldır butonuna basarak engeli kaldırabilirsiniz.

Instagram'da Karşılıklı Engel Kaldırma

Instagram engel kaldırma işlemi iki kişinin karşılıklı birbirlerini engellediği durumlarda da mümkündür. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Instagram uygulamasında iki kullanıcının birbirini engellemesi durumu da oldukça sık rastlanan durumlardan biridir. Eğer iki kişi birbirlerini karşılıklı engellemişse ve bu engeli kaldırmak istiyorsa şu adımları takip etmeleri gerekecektir:

  • İlk önce karşılıklı engelleme durumlarında orta bir arkadaşa ihtiyaç duyulur. Ortak arkadaş yaptığı herhangi bir paylaşımda engelli olan iki kişiyi etiketlemelidir.
  • Etiketleme işlemi yapıldıktan sonra etiketlenen fotoğrafın üstüne gelerek sol alt bölümde bulunan etiket simgesine dokunun.
  • Burada engellenmiş olan kullanıcılıların profilleri görüntülenebilecektir. Bu şekilde engeli kaldırmak istediğiniz kişinin etiketlenen profiline gitmelisiniz.
  • Profile gidildikten sonra üç nokta simgesine tıklayarak engeli kaldır demelisiniz.

Instagram'da  Beğeni ve Takip Engeli Kaldırma

Instagram engel kaldırma işlemi sadece profil engelleme durumlarında değil, aynı zamanda beğeni engellerinde de yapılabilmektedir. Dünya çapında birçok kullanıcıya sahip olan Instagram, kullanıcıların güvenliğine gerekli önemi göstermektedir. Herkesin güvenle kullanabileceği ve keyif alacağı bir ortam yaratmak isteyen Instagram bu sebeple engelleme gibi bir önlemi almıştır. Bunlardan en çok öne çıkanı ise yapay zekâ aracılığı ile tespit edilen spam hesapların engellenmesidir. Takip ve beğeni engeli olarak ortaya çıkan bu durumda kullanıcıların Instagram'da işlem yapma hakları kısıtlanır. Bu durumun temel sebebi kullanıcıların Instagram'ı spam oluşturacak şekilde yoğun kullanmalarıdır. Bu durumu bertaraf etmek için öncelikle hesabınızı yeni açmışsanız beğeni ve takip limitinizin düşük olduğunu bilmelisiniz. Yani yeni açılan bir hesap Instagram için henüz bir güven ortamı yaratamamıştır. Fakat uzun süreli hesaplarda beğenme ve takip limitleri daha yüksektir. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında hesaptan hesaba farklılık gösterse de genellikle 18 saat içinde beğeni ve takip engeli kendiliğinden kalkmaktadır.


Instagram Iletişime Geç Butonu Nasıl Eklenir

instagram Instagram tiktok Tiktok twitter Twitter facebook Facebook spotify Spotify telegram Telegram