neososyal logo
Murat G.
16 Ocak 2022
Okuma süresi: 3 Dakika
Instagram
instagram’da-reklam-verirken-dikkat-etmeniz-gereken-kurallar

Instagram'da Reklam Verirken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

Instagram'da reklam vermek, artık bir medya ortamında reklam vermek için en basit ve en etkili alanlardan biri haline geldi. Her gün milyarlarca kullanıcının oldukça aktif biçimde kullandığı Instagram'da reklam verirken herkesin dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. İşte bunlardan bazıları:

Hedef Kitleyi İyi Belirleme

Reklam vermek isteyen herkesin belki de en çok dikkat etmesi gereken kuraldır hedef kitleyi belirlemek. Zira yanlış bir kitleye reklam verildiğinde istenilen sonuçlara genelde ulaşılamaz. Bunun için reklam yöneticisi bölümünden hedefleme ayarlarını sıkı kontrol edip ayarlamanız önemli.

Kullanılan Görselin Boyutu ve Çözünürlüğü

Uygulamada en sık kullanılan görsel boyutunun 1.1 olduğu bilinir genelde. Çözünürlük olarak ise minimum 600×600 (1.1 kare) ya da 600×315 piksel (1.9:1 yatay) olmalıdır. Bu önerilen minimum çözünürlüğün altında görsel kullanmak imajınıza zarar verir ve kullanıcıların sizden soğumanıza sebep olur.

Kullanılan Görsellerin İlgi Çekici Olması

Instagram gibi tamamıyla görsellik üzerine kurulu bir yerde, reklamlarda kullanılan görsellerin ilgi çekici olması zorunluluğu kaçınılmazdır. Mümkünse fazla karmaşık fotoğraflardan kaçınılmalı ve daha sade, anlaşılır fotoğraflar tercih edilmelidir. Bu sayede normale göre etkileşim oranınız çok daha hızlı artacaktır.

Görsel veya Videolardaki Kullanılan Yazılar

Görselin %20'den fazlasının yazıyla doldurulması çok yaygın yapılan hatalardan biridir. Çünkü bu sınırı aşmak demek, reklamın spamlara benzetilmesi demektir. Bu kadar fazla yazı insanları sıkar genelde. Dolayısıyla ne kadar az yazı o kadar kalite denilebilir. Sonuç itibarıyla reklamın ilgi çekmesi ve tüketicinin dikkatini dağıtmayacak kadar reklama odaklanması açısından kullanılan yazı miktarı büyük önem arz eder.

Konsept Paylaşımlar Yaparak Görsel Hikayeler Paylaşma

Tıpkı TV reklamları gibi her reklam vermek isteyen kişi, basit bir fikirden yola çıkarak düzenli aralıklarla Instagram'a yükleyebileceği reklam hikayeleri oluşturabilir. Fikrin reklama uygun ve oldukça anlaşılır olması, reklamın etkileşim oranlarını arttırabilmesi açısından önem arz eder. Bu sayede kullanıcılar reklamı ilk kez gördüğünde meraklanıp sonraki reklamları dört gözle beklerken reklamını yaptığınız ürünü satın alabilirler.

Instagram'da reklam verirken bu hususlara önem gösterilmeli, böylece reklamlar daha fazla kitleye ve hem de doğru kitleye ulaşabilir.


Telefon Numarası ile İnstagram Bulmak İçin Tıklayınız.

instagram Instagram tiktok Tiktok twitter Twitter facebook Facebook spotify Spotify telegram Telegram