neososyal logo
Sinan C.
14 Ocak 2022
Okuma süresi: 3 Dakika
Instagram
instagram-da-cekilis-nasil-yapilir

Instagram’da Çekiliş Nasıl Yapılır?

Yoğun olarak kullanılan instagram platformunda takipçi miktarını arttırmak veya markasını daha popüler yapmak isteyenler instagram’da çekiliş nasıl yapılır konusunu sıklıkla araştırmaktadır. Çekiliş yaparak istenen neticenin alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir kısım ayrıntı bulunmaktadır. Bu noktalar; çekilişin amacının uygun olarak belirlenmesi, verilecek ödülün özellikleri, katılım şartları gibi konulardır.

Çekiliş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Son zamanlarda sosyal medya platformları üzerinden çekiliş yapmak takipçi veya müşteri sayılarını arttırmak isteyenler tarafından sıklıkla başvurulan bir etkinliktir. Doğru ve etkili olarak planlanmış bir çekiliş etkinliği sayesinde büyük bir müşteri ve takipçi kitlesi sağlanabilmektedir. 

İnstagram’da çekiliş nasıl yapılır konusunun çıkış yeri çekilişin maksadının belirlenmesidir. Instagramda yapılan çekilişler; daha fazla beğeni veya yorum almak, yeni takipçiler edinmek, e-posta abone sayısını arttırmak, ürün tanıtmak, web sitesinin trafiğini arttırmak gibi maksatlarla yapılmaktadır. Çekiliş maksadı katılım koşullarının temelini oluşturmaktadır.

İlgi Çekici Ödül Belirlenmeli

Çekiliş sonunda verilecek ödülün bu iş için ayrılmış bütçe çerçevesinde ilgi çekici olması gerekmektedir. Bütçenin hepsini yüksek fiyatlı bir ödüle ayırmak yerine bütçenin yüzde 30-40 gibi bir bölümü ile fiyatlı, geri kalanı ise makul oranlarda bölerek ödül miktarı arttırılmalıdır. Çekilişe katılım için ortaya konulan kurallar kullanıcıları sıkmayacak tarzda basit tutulmalıdır. Diğer taraftan katılım koşulları belirlenen maksada ulaşmayı sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Katılım Süresi Kısa Olmalı

Çekilişin yapılacağı tarih ile anons edildiği tarih aralığı kısa tutulmalıdır. Kullanıcıda fırsatı kaçırmaması gerektiği algısını sağlayacak tarzda 1-2 günlük aralıklar oldukça uygun sonuçlar vermektedir. Mümkün olan tüm sosyal ağlardan çekilişin detay bilgileri verilerek daha fazla ziyaretçinin ilgisi çekilmelidir. Özellikle hikâye paylaşımlarında çekiliş ilanı sıklıkla ön plana çıkarılmalıdır. Hikâye tasarımında geri sayım kullanılması çekilişin etkinliğini arttırmaktadır.

Adil Seçim Yapılmalı

Doğru hashtagler kullanılarak istenilen hedef kitlenin çekilişe katılımı sağlanabilmektedir. Çekiliş şeffaf ve adil olarak yapılmalıdır. Adil bir seçim yapılmaması, rastgele ödülün dağıtılması güvenilirliği zedeleyen bir davranış olmaktadır. Adil bir seçim yapmak maksadıyla hazırlanmış ücretsiz özel çekiliş yapma programlarından yararlanılması tavsiye edilmektedir. 

İnstagram’da çekiliş nasıl yapılır yazısı ve bunun gibi daha birçok yazıyı neososyal.com sitemizde bulabilir, instagram beğeni satın al, instagram takipçi satın alinstagram otobeğeni satın al hizmetlerimizden bütçenize uygun olarak yararlanabilirsiniz.


Instagram'da Alışveriş Özelliği Nasıl Ayarlanır Tıklayınız.

instagram Instagram tiktok Tiktok twitter Twitter facebook Facebook spotify Spotify telegram Telegram